NIEZAPOMNIANI: Jan Kulka – optyk sportu

NIEZAPOMNIANI: Jan Kulka – optyk sportu
Jan Kulka: zasłużony bielszczanin, znany optyk, słynny komentator sportowy, to właśnie tej znamienitej postaci stowarzyszenie poświęci kolejną, VII już edycję cyklu konferencji pt. „Niezapomniani….” w dniu 19 grudnia br. w Książnicy Beskidzkiej o godzinie 19.00 w Bielsku-Białej.

Moderatorem spotkania będzie szeroko znany komentator sportowy Tadeusz Paluch. Tradycyjnie patronat medialny objął tygodnik Kronika Beskidzka oraz Portale Beskidzka24 oraz Głos Ziemi Cieszyńskiej.

Jan Kulka przed wojną był zawodnikiem żydowskiego klubu „Hakoah Bielsko”. Komentował Mistrzostwa Świata w Hokeju i mecze bielskich siatkarek. Spotkanemu na planie filmowym Zbyszkowi Cybulskiemu własnoręcznie zrobił okulary.

Liczącą z górą pół wieku przygodę ze sportem Jan Kulka rozpoczął jako nastolatek. Zrazu trenował piłkę wodną w żydowskim klubie sportowym „Hakoah Bielsko”. Pierwszy tego rodzaju klub, inspirowany ideą „muskularnego judaizmu” powstał w 1909 roku w Wiedniu. „Hakoah” w języku hebrajskim oznacza siłę. Młodzi chłopcy wyznania mojżeszowego trenowali szermierkę, piłkę nożną, lekką atletykę, hokej na trawie, zapasy i pływanie. Cztery lata później idea „muskularnego judaizmu” dotarła do Bielska. Drużyna Jana Kulki trenowała na basenie w Cygańskim Lesie, potem, tuż po Olimpiadzie w 1936 roku na „Panoramie” zwanej „basenem olimpijskim”.

II wojna światowa była dla Jana Kulki czasem wędrówki na wschód, tułaczki do Jarosławia, Niska i przez ogarniętą powstaniem Warszawę do Niemiec, gdzie jakiś czas pracował w zakładach optycznych Zeissa, a w czasie wyzwolenia na krótko przywdział nawet mundur żołnierza armii amerykańskiej.

Po wojnie wrócił do Bielska-Białej i pływania. Został kapitanem drużyny pływackiej Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Sportowego, która jako pierwsza po wojnie zdobyła tytuł mistrza Polski w pływaniu. W klubie uprawiano pływanie, skoki do wody i piłkę wodną. Wraz z powojennym powrotem do sportu Jan Kulka odkrył w sobie wielką miłość do mikrofonu. W latach 1948-2002 komentował wszystkie największe wydarzenia sportowe regionu. Brylował jako spiker podczas zawodów pływackich, narciarskich, bokserskich, hokejowych i piłkarskich. Jego głos słyszeli kibice Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie (Katowice 1976), Mistrzostw Europy w Boksie (Katowice 1975). Komentował wszystkie pojedynki siatkarek BKS Stal podczas rozgrywek o europejskie puchary. 9 maja 1971 roku prowadził uroczystość otwarcia Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek” w Katowicach. Sport był pasją Jana Kulki i okazją do spełnienia powołania społecznika. Nie czerpał zeń żadnych korzyści. Utrzymywał się natomiast, prowadząc jeden z najbardziej znanych w mieście, odziedziczony po ojcu, Leonie, zakład optyczny. Jako komentator sportowy wystąpił kilkakrotnie w filmie. Na planie obrazu „Jutro Meksyk” spotkał Zbigniewa Cybulskiego. Zaprzyjaźnili się, a Kulka zrobił Cybulskiemu w prezencie okulary.

W 2003 roku Jan Kulka został wpisany do Księgi Zasłużonych dla Bielska-Białej.

źródło: GOŚĆ.PL Bielsko-Żywiecki (bielsko.gosc.pl)